
КТ хребта
В результаті КТ–обстеження на екран виводяться тривимірні, об’ємні знімки відділів хребта, що вивчаються, у всіх проекціях. Це дає можливість отримати повне, точне та детальне уявлення про їхній стан.
Мета проведення КТ-діагностики хребта
Виявити ушкодження (переломи, зміщення хребців), аномалії, запалення, крововилив, новоутворення.
Показання до проведення КТ хребта
- Больові відчуття в області спини та ногах незрозумілого походження.
- Сколіоз із порушенням кутів.
- Втрата чутливості, обмежена рухливість у відділах спини та ногах.
- Травми хребта.
- Підозри на ураження хребта, усунення хребців, міжхребцеві грижі.
Медичний фахівець може порадити пройти КТ перед оперативним втручанням або після нього для відстеження динаміки одужання, виявлення можливих ускладнень. Також сканування допоможе оцінити різні посттравматичні зміни кісткових тканин: переломи, вивихи, компресії спинного мозку, наявність фрагментів у хребетному каналі. Діагностика буде корисною для виявлення або підтвердження запалень, пухлин та метастазів, контролю стану хребта пацієнтів із остеопорозом. Це найбільш відповідна сучасна методика вивчення вроджених аномалій та інших анатомічних особливостей будови хребта.
Як відбувається процедура КТ-дослідження хребта
Пацієнт укладається на стіл томографа на спину. Під час обстеження не можна рухатись. Пацієнт залишається у процедурній один. З лікарем спілкування відбувається через селекторний зв’язок. Стіл просувається, гентрі з рентгенівською трубкою та детекторами обертається навколо хребта. Іноді звучить прохання «не дихати».
Введення контрастної речовини (болюсу)
З метою отримання більш інформативних зображень призначається внутрішньовенне введення болюсу, що містить йод. Можливі такі неприємні відчуття, як нудота, жар, присмак заліза у роті.
Показання для введення болюса:
- виявлення новоутворень на ранніх стадіях;
- виявлення метастазів;
- докладне вивчення стану судин.
Які ризики проведення КТ хребта
КТ-дослідження – неінвазивний, безпечний метод діагностики. Медичний діагностичний центр оснащений сучасним обладнанням, що забезпечує максимальну безпеку та мінімальну дозу опромінення. Жінкам «у положенні» слід сказати про свій стан лікаря, щоб було вжито особливих запобіжних заходів.
Як підготуватися до КТ хребта
Дослідження поперекового відділу хребта із застосуванням болюса проводиться на голодний шлунок. Напередодні та в день проведення таких досліджень не рекомендується наносити на зону хребта гелі, мазі, креми чи лікувальні пластирі.
Для КТ хребта немає необхідності роздягатися, але проходити процедуру все ж таки рекомендується в правильно підібраному одязі. Вона повинна бути зручною, вільною, жодним чином не обмежувати рухів. Одержання чітких зображень може перешкодити наявність різних металевих деталей, принтів та наклейок. Також необхідно буде залишити у сейфі всі прикраси та аксесуари.
Якщо ж одяг не буде відповідати вищезазначеним вимогам, у клініці запропонують переодягнутися у спеціальний медичний костюм.
Підготовка до дослідження БЕЗ контрастної речовини:
- останній прийом їжі за 2-3 години до дослідження;
- взяти із собою направлення на КТ, медичну документацію, попередні УЗД/КТ /МРТ дослідження.
Підготовка до дослідження із введенням контрастної речовини:
- необхідно здати біохімічний аналіз крові на креатинін;
- останній прийом їжі за 2-3 години до дослідження;
- взяти із собою направлення на КТ, медичну документацію, попередні УЗД/КТ /МРТ дослідження;
- за наявності цукрового діабету необхідно відмовитися від групи препаратів до складу яких входить «метформін» за 2-3 дні до дослідження.
Протипоказання до проведення КТ із контрастною речовиною
Категорично небажана комп’ютерна томографія дітям віком до 4 років, пацієнтам вагою понад 200 кг та жінкам на будь-яких термінах вагітності.
Проведення КТ із введенням болюсу не рекомендовано пацієнтам із певними медичними станами:
- важкими ступенями цукрового діабету;
- різноманітними захворюваннями нирок та печінки;
- бронхіальною астмою у стадії декомпенсації;
- гіперфункцією щитоподібної залози;
- алергічними реакціями на компоненти препарату, що містить йод;
- загальним критичним станом.
Процедура може бути доступна жінкам у період лактації, коли рівень користі перевищує ризик та за умови коригування схеми годування. Будь-які з вищезгаданих протипоказань обов’язково слід обговорити перед сеансом з медичним фахівцем.
Що вибрати – МРТ чи КТ хребта
Обидві технології інструментальної діагностики є високоінформативними та точними, тому часто застосовуються для вивчення патологій хребта. Яка саме методика буде використана у кожному конкретному випадку багато в чому залежатиме від симптомів пацієнта.
КТ більшою мірою застосовується з метою оцінки здоров’я кісток та інших твердих тканин. При такому скануванні використовуються рентгенівські промені. Отримані зображення обробляються за допомогою комп’ютерних технологій, перетворюються на тривимірні моделі. Томограф дозволяє отримувати знімки практично у будь-яких площинах. Сеанс триває лише кілька секунд. Технологія підходить для пацієнтів із електронними або металевими імплантатами.
Основа МРТ – ядерно-магнітний резонанс. Через те, що при такій діагностиці не застосовуються будь-яке променеве навантаження, воно вважається абсолютно безпечним для людського організму. Методика дозволяє виявляти мікроскопічні зміни у м’яких тканинах. Обстеження відділів хребта займе від 15 до 25 хвилин.
При підозрах на наявність запальних, інфекційних або дегенеративних процесів одночасно в м’яких та кісткових тканинах можуть призначити обидва обстеження.
Отримання результатів
Діагностичний висновок оформляється лікарями-радіологами після ретельного вивчення знімків. Пацієнту видаються цифрові копії знімків, їх опис. КТ хребта дозволить встановити правильний діагноз і визначитися з ефективним лікуванням.
Причини пройти КТ-сканування у нашій клініці вже сьогодні
У нас завжди можна розраховувати на високу якість діагностики за доступними цінами. Основні наші переваги:
- застосування інноваційного обладнання: комп’ютерний томограф PHILIPS CT 128 зрізів дозволяє отримувати максимально детальні зображення за мінімального променевого навантаження;
- діагностика виконується висококваліфікованими рентгенологами із багаторічним стажем роботи;
- за необхідності можна записатися як на КТ хребта з контрастом, і без посилення;
- швидке і точне розшифрування результатів: у середньому час опису становить 24 години, за необхідності створення консиліуму на розгляді обстеження може бути до 48 годин.
Записатися на КТ спини в Lifescan можна, використовуючи спеціальну форму на сайті, за телефонами кол-центру (080 033-10-65, +38(044)333-9756, +38(067)531-7570, +38(063) 946-9215) або завітавши до нас за адресою (м.Київ, пров. Обсерваторний, 3А).