Підготовка до КТ

Ви отримали направлення для проходження комп’ютерної томографії, що далі?

Якщо Ви ніколи не проходили цієї процедури, нормально відчувати хвилювання, відповіді на часті запитання, про сам метод та протипокази до нього Ви можете прочитати тут .
Наступним кроком Ви можете залишити заявку на зворотній зв’язок на нашому сайті або зателефонувати нашим адміністраторам та обрати зручний час для проходження процедури.

Які питання очікувати від адміністратора?

  1. Чи маєте Ви направлення?
  2. Яке дослідження запланував для Вас лікар: з контрастуванням чи без?
  3. Які зони сканування вказані в направленні або який попередній діагноз лікуючого лікаря?
  4. Чи маєте Ви результати аналізу крові на креатинін? (якщо плануєте обстеження з контрастною речовиною)
  5. Ваша вага?
  6. В який час Вам зручніше пройти обстеження?

Для чого адміністратор задає ці питання?

Від кількості зон сканування та можливої потреби введення контрастної речовини залежить попередня підготовка до обстеження та час відведений на обстеження у самому центрі.

Для чого потрібно проводити аналіз крові на креатинін?

Контрастна речовина, яка використовується у комп’ютерній томографії, виводиться з організму переважно нирками, а рівень креатиніну – відображає функціональний стан нирок. Для його оцінки ми використовуємо спеціальну формулу, за якою вираховуємо швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ), згідно міжнародних рекомендацій введення контрастної речовини дозволяється, якщо ШКФ>30мл/хв/1,73 м2.

Чому адміністратор запропонував розширити зону обстеження?

Наш центр притримується, так званих, «золотих стандартів» у медицині, тому існують випадки, коли адміністратор (після узгодження з лікарем-рентгенологом) може запропонувати Вам розширити зону обстеження або інший метод дослідження.

Для чого важливо знати вагу пацієнта?

Ми повинні знати вагу пацієнта для розрахунку ШКФ, крім того наш апарат може сканувати пацієнтів вагою до 160кг.
Також для проведення якісного обстеження пацієнтам вагою понад 100 кг, необхідна більша кількість контрастної речовини, що може вплинути на вартість обстеження.

Для чого мені потрібно мати з собою направлення?

Направлення від лікуючого лікаря містить у собі важливу медичну інформацію, а саме клінічну задачу (це питання, відповідь на яке лікуючий лікар хоче отримати в результаті обстеження), попередній діагноз, чи потрібна плівка і яка саме, чи потрібні реконструкції або особливості у плануванні обстеження.

Після того як Ви обрали зручний час для обстеження, Вам необхідно ознайомитися з умовами підготовки

Для проходження КТ органів грудної порожнини, голови та шиї, лицьового черепу, додаткових пазух носу, кінцівок та суглобів без контрастування особливої підготовки не потрібно.

Умови підготовки до обстеження органів черевної порожнини, заочеревинного простору та малої миски без контрастної речовини:

  • За добу до запланованого обстеження необхідно виключити з раціону фрукти, овочі (капусту, квасолю, горох), молоко;
  • Рекомендуємо багато пити: за добу до обстеження не менше 2 л, у день обстеження до 1,5 л.

Для чого пити воду?

Вода є природньою нейтральною «контрастною речовиною», за рахунок випитого об’єму, ми отримуємо розправлення органів шлунково-кишкового тракту, це допомагає в достовірній оцінці їх стану, також вода допомагає швидше вивести контрастну речовину з організму (за умови її введення), крім того пити достатньо води – це дуже корисно.

Умови підготовки до обстеження органів черевної порожнини, заочеревинного простору та малої миски з контрастною речовиною та онкоскринінгу:

  • За добу до запланованого обстеження необхідно виключити з раціону фрукти, овочі (капусту, квасолю, горох), молоко;
  • Рекомендуємо багато пити: за добу до обстеження не менше 2 л, у день обстеження до 1,5 л;
  • Мати з собою результат аналізу крові на креатинін (якщо у Вас немає можливості або часу провести аналіз в лабораторії, ми запропонуємо зробити це в умовах нашого центру);
  • Якщо у вас є Цукровий діабет 2 типу та Ви приймаєте ліки, що містять метформін, адміністратор може запропонувати відмінити прийом ліків за добу до обстеження та мінімум на дві доби після обстеження (необхідно дотримуватись низьковуглеводної дієти або попросити свого ендокринолога замінити препарат).

Умовою за якою препарат можна не відміняти – це ШКФ ≥ 60 мл/хв/1,73 м2;

якщо ШКФ ≥ 45 мл/мин/1,73 м2, необхідно відмінити метформін на 48 год після введення контрастної речовини.

           Для чого?

Хімічна речовина метформін (N,N-диметиліміддикарбоімід діамід (та у    вигляді гідрохлориду)) при введенні контрастної речовини входить з нею у взаємодію та може призвести до лактоацидозу.

  • Якщо Ви підозрюєте алергію на йод, ми надамо Вам зразок контрастної речовини для проведення алергопроби в умовах Київського міського АлергоЦентру (https://allergo.kiev.ua/).

Умови підготовки до КТ-ентерографії (додатково до попередніх пунктів):

  • В аптеці придбати 2 пакети препарату Діагнол або Фортранс;
  • Протягом 2-3 днів до дослідження не приймати гозоутворюючі продукти (свіжі овочі, фрукти, газовану воду і т.д.);
  • Останній прийом їжі ввечері напередодні дослідження не пізніше 18-тої години;
  • О 18-тій годині перший пакет препарату розвести на 1 літр води і випити протягом години, о 20-тій годині розвести другий пакет препарату в 1 літрі води і випити протягом години;
  • Вранці в день дослідження зробити очисну клізму;
  • Дослідження проводиться натще (можна випити воду або прийняти необхідні ліки, але не їсти!).

Ваші дії у день обстеження вдома:

  1. можна з’їсти легкий сніданок, випити 1-1,5л рідини (вода без газу, сік, чай, кава без молока);
  2. одягнути вільний одяг без металевих включень, зняти металеві прикраси;
  3. Взяти з собою направлення, медичну документацію, попередні диски КТ/МРТ-дослідження, аналіз крові на креатинін;
  4. Прийти до центру за 20-30 хв. до запланованого обстеження.

Ваші дії у день обстеження в центрі:

  1. Вам необхідно підійти до адміністратора;
  2. Адміністратор запитає у Вас про направлення та, якщо необхідно про аналіз крові на креатинін та запропонує заповнити анкету (можна заповнити анкету онлайн посилання).
  3. Також адміністратор спитає у Вас чи хочете ви до туалету та скільки води Ви випили, якщо заплановано обстеження органів черевної порожнини та/або малої миски, онкоскринінг.
  4. Після заповнення анкети Вам запропонують випити ще води (щоб наповнити сечовий міхур та мати легкі позиви до сечовипускання) та очікувати на анестезіолога, який запросить Вас на обстеження, як тільки Ви будете готові.

Як проходить сама процедура?

Якщо Ви запланували КТ без введення контрастної речовини, то тривалість самої процедури не більше 7-10хв.

Рентген-лаборант або лікар анестезіолог запросять Вас до процедурного кабінету, запропонують зняти прикраси або інші предмети, що входять у зону сканування, розкажуть про правильне положення на столі та поведінку під час обстеження.

Коли Ви приймете зручне та правильне положення, почнеться обстеження.
За хвилину рентген-лаборант вводить Ваші дані та планує обстеження.
Головне не рухатися та чітко виконувати команди апарату (він у нас «розмовляє» чоловічим голосом).
Після сканування до Вас зайде рентген-лаборант та повідомить про закінчення обстеження.
Після закінчення процедури, не поспішайте вставати з столу, щоб не запаморочилось у голові.

Далі Ви проходите на ресепшн, де адміністратор проінформує Вас, коли очікувати на результат.

Якщо Ви запланували КТ з введенням контрастної речовини, то тривалість самої процедури в середньому 15-20хв.

Лікар-анестезіолог запросить Вас до маніпуляційного кабінету, де встановить катетер для внутрішньовенного введення контрастної речовини та нагадає про можливі відчуття під час процедури.

Разом з лікарем Ви проходите у процедурний кабінет, де він запропонує зняти прикраси або інші предмети, що входять у зону сканування, розповість про правильне положення на столі та поведінку під час обстеження.

Коли Ви приймете зручне та правильне положення, лікар-анестезіолог під’єднає до внутрішньовенного катера інжектор та надягне на Вас пульсоксиметр, перевірить систему, спитає про Ваші відчуття та розпочне обстеження.

Рентген-лаборант вводить Ваші дані та планує обстеження разом з лікарем-анестезіологом, за потребою у плануванні приймає участь лікар-рентгенолог (наприклад, при КТ-онкоскринінгу чи КТ-ангіографії).

Ваше завдання не рухатися та чітко виконувати команди апарату. Під час введення контрастної речовини нормально відчувати жару всьому тілі та металевий присмак у роті.

Не нормально: відчуття нудоти, першіння в горлі, важкість вдихнути на всі груди, кашель, нежить, зуд в очах та носі, больові відчуття в місці встановлення внутрішньовенного катетеру.

Лікар-анестезіолог бачить Вас впродовж всього обстеження через спеціальне вікно та відеокамеру встановлену в процедурному кабінеті, також спостерігає за Вашими показниками на кардіомоніторі та пульті інжектора, та має право зупинити обстеження при будь-якій підозрі на погіршення Вашого самопочуття.

Після введення контрастної речовини та перед останньою екскреторною фазою лікар-анестезіолог зайде до Вас, щоб спитати про самопочуття.

В кінці сканування до Вас зайде лікар-анестезіолог та повідомить про закінчення обстеження, від’єднає від системи, і забере внутрішньовенний катетер, але може його залишити на свій розсуд на 15-20хв, для забезпечення можливого введення протиалергійних препаратів.

Після закінчення процедури, не поспішайте вставати з столу, щоб не запаморочилось у голові.

Далі Ви проходите на ресепшн, де адміністратор проінформує Вас, коли очікувати на результат.

Результатом Вашого обстеження є протокол описання з висновком лікаря -рентгенолога та СD/DVD-диск, який Ви можете відкрити на будь-якому комп’ютері, за допомогою програми записаної на самому диску, та/або програмою RadiAnt DICOM Viewer (https://www.radiantviewer.com/).
СD/DVD-диск представляє найбільш повну інформацію і може знадобитися для відстеження та порівняння змін при контрольних обстеженнях, консультацій в інших лікувальних установах, відправки в електронному вигляді в інші центри і за кордон.

Якщо у Вас виникли додаткові питання щодо підготовки до обстеження або за іншою тематикою, ми готові допомогти та чекаємо на Ваш дзвінок.

Контакти
  • ПН.-СБ. с 8-00 до 20-00
  • НД с 9-00 до 18-00