
КТ скроневих кісток
Комп’ютерна томографія (КТ) скроневої кістки використовується для визначення захворювань слухового апарату, а також деталізації варіантів будови скроневої кістки. Також отримує дані про стан прилеглих структур. Під час обстеження на голову направляється рентгенівське випромінювання, а на екран виводяться зображення з поперечним зрізом ділянки голови.
Показання проведення обстеження КТ скроневих кісток
Процедуру призначають ЛОР-лікарі чи щелепо-лицьові хірурги в наступних випадках:
- підозра на пухлину і новоутворення;
- при отиті та інших запальних процесах;
- при травмі, тріщині чи переломі;
- при крововиливі в тканини;
- при зміні кісток;
- при отосклерозі, мастоїдиті;
- при патологічних виділеннях із внутрішнього вуха.
Комп’ютерна томографія має протипоказання при вагітності, дослідження проводять лише якщо користь від процедури більша, ніж ризики її проведення. Якщо КТ необхідно зробити в період лактації, згідно з сучасними дослідженнями, шкоди дитині не буде.
Також комп’ютерна томографія із застосуванням контрастної речовини має ряд відносних протипоказань, наприклад у пацієнтів із:
- нирковою недостатністю – якщо швидкість клубочкової фільтрації нижче 30 мл/хв;
- схильністю до алергічних реакцій – у цьому випадку потрібна попередня консультація з лікарем анестезіологом нашого центру.
Також має значення вага та коло живота, так як апарат має обмеження, про це докладніше можна дізнатися у наших адміністраторів.
Проведення процедури комп’ютерної томографії скроневих кісток
Підготовка до обстеження БЕЗ контрастної речовини:
- Взяти з собою направлення на КТ, медичну документацію, попередні УЗД/КТ/МРТ обстеження
Підготовка до обстеження з введенням контрастної речовини:
- необхідно здати біохімічний аналіз крові на креатинін;
- останній прийом їжі за 2-3 години до обстеження;
- взяти з собою направлення на КТ, медичну документацію, попередні УЗД/КТ/МРТ обстеження.
Згідно з останніми рекомендаціями прийом метформіну при цукровому діабеті 2 типу не є протипоказанням до проведення процедури при нормальній функції нирок.
КТ триває від 5 до 30 хвилин, в залежності від того, чи застосовується контрастна речовина. Пацієнт лягає на кушетку на спину. Над головою обертається кільце, кушетка рухається всередину томографа. Потрібно лежати нерухомо, щоб отримані зображення були чіткими. Спілкування з лікарем відбувається по двосторонньому зв’язку, іноді він може попросити пацієнта повернутись.
Використання контрасту при КТ скроневих кісток
Кістки видно чітко і без використання контрастної речовини, але для кращої діагностики м’яких тканин, його можуть ввести під час процедури внутрішньовенно. Дискомфорту обстеження не викликає, але іноді можливі відчуття тепла по всьому тілу та металевий присмак у роті. Якщо виникають інші відчуття, обов’язково потрібно повідомити про них лікарів через гучномовець.
Доза опромінення настільки мала, що не завдає шкоди здоров’ю. Чітких рекомендацій через який проміжок необхідно робити комп’ютерну томографію немає – частота процедури залежить від діагнозу та етапів лікування.
Отримання заключення
Лікар-радіолог уважно вивчить і опише результати обстеження. Пацієнту видають цифрові копії знімків з описом і діагностичним заключенням з підписом лікаря. КТ скроневих кісток – найкращий спосіб обстеження, на основі якого можна поставити більш точний діагноз і розробити ефективну схему лікування.