зробити кт дитині у києві

КТ для дітей

Дитяче КТ забезпечує більш високу деталізацію, ніж звичайний рентген. В ході швидкого обстеження створюється зображення внутрішніх органів. З докладних знімків формуються наочні тривимірні моделі, де добре видно кровоносні судини, кісткові, м’які тканини.

Лікарі вивчають результати на екрані комп’ютера, роздруковують на плівці, зберігають на CD-дисках або інших цифрових носіях.

Показання для КТ дитині

Безболісний метод діагностики за допомогою сучасного рентгенівського обладнання використовують для з’ясування причин болю в животі, перевірки якості лікування, оцінки:

  • роботи кровоносних судин;
  • інфекцій, запалень;
  • стадії розвитку новоутворень;
  • ушкоджень при травмі.

Часто роблять дітям КТ грудної клітки, щоб отримати візуалізацію:

  • пневмонії або інших інфекційних ускладнень,
  • природжених дефектів,
  • пухлин.

Це зручний інструмент для вивчення, оцінки органів черевної порожнини. КТ нирок дитини, печінки, селезінки використовують для виявлення багатьох захворювань.

Спосіб комп’ютерної томографії допомагає виявити пухлини в малому тазу, камені в сечовивідних шляхах, ураження кісток, кісти. КТ носа дитини покаже викривлення, перелом, наявність сторонніх предметів.

Процес отримання знімків

В основі методу – використання рентгенівського випромінювання, яке поглинається частинами тіла в різному ступеню. Під час сканування висувний стіл апарату повільно переміщається так, щоб промені рентгена проникали в потрібну ділянку тіла. Виконуючи КТ головного мозку або грудної клітки дитині, його просять не рухатися.

Електронні детектори обертаються навколо людини, створюючи знімки тонких поперечних зрізів тканин. Звичайний рентген робить один знімок, томограф – сотні. Великий масив даних лікар отримує за більш короткий проміжок часу.

Програма на комп’ютері зберігає серію зображень, обробляє і перетворює у двовимірні або тривимірні малюнки з високою деталізацією. Рентгенолог може послідовно переглядати поперечний переріз на моніторі, знаходити та оцінювати відхилення від норми.

При наявності медичних показань томографію призначають новонародженим, немовлятам, дітям старшого віку. Без серйозних показань медик не стане робити комп’ютерну томографію немовля. Сеанс може тривати довше або пройти дуже швидко. Це залежить від цілей обстеження. Швидкість отримання результатів важлива для малюків, тяжкохворих, літніх пацієнтів.

Для поліпшення фотографій застосовують контрастний препарат. Деякі дослідження малоінформативні без контрастування, інші частіше проходять без посилення. Потрібно заздалегідь повідомити фахівця про алергію дитини на компоненти контрастної речовини, доктор може провести аналізи.

Перед процедурою батьків консультують, попереджають, якщо за кілька годин необхідно відмовитися від їжі. Форма контрастного складу залежить від типу дослідження, він вводиться внутрішньовенно або проковтується.

Особливість КТ у дітей

Дослідження виконують строго за показаннями на підставі направлення лікаря. Процедуру рекомендують дітям старшого віку, малюкам – тільки при абсолютній необхідності. На сеансі присутні батьки або законні представники.

Часто проводять КТ голови дитини або дослідження:

Дитячий організм чутливіший до опромінення через розвиток, активного зростання, формування імунітету. Тому без необхідності КТ дитині не проводять. Область сканування обмежують, змінюють налаштування обладнання – підлаштовують під цілі, щоб доза опромінення, була мінімальною для отримання потрібної інформації.

Як проходить процедура

Медперсонал допоможе лягти за правилами. Зазвичай пацієнт розташовується на платформі лежачи на спині, як при КТ мозку дитині, рідше – в іншій позі. Зберігати правильне, нерухоме положення допомагають подушки, ремені. Під час процедури фахівець знаходиться у видимій через вікно сусідній кімнаті, він постійно чує, бачить, може говорити з пацієнтом.

Щоб зафіксувати більш чітке зображення, лікар може попросити ненадовго затримати дихання. Багато дітей старше шести років можуть це виконати, іншим потрібно тренування. Найменших просять просто дихати спокійно, рівно, метод менш чутливий до рухів, ніж МРТ.

Після завершення роботи сканера перевіряють якість зображень, чим вона вища, тим зручніше буде лікарю ставити діагноз.

Відмінність від МРТ

КТ-діагностика принципово відрізняється від МРТ. Перша використовує випромінювання рентгена, друга – магнітне поле, переваги та недоліки у методів різні. МРТ протипоказана людям з імплантованими медичними пристроями, будь-якими металевими елементами. Для КТ-сканування метал в тілі значення не має.

Підготовка

Саме КТ-обстеження швидке, безболісне. Але маленьку дитину може налякати нова обстава або викличе дискомфорт заборона рухатися.

Щоб процедура пройшла комфортно, налаштуйте дитину заздалегідь. Спокійно поясніть, як промені сканують тіло, навіщо це потрібно. Співробітники центру створюють доброзичливу атмосферу, дбайливо, уважно стежать за станом юних пацієнтів.

Розкажіть про те, що чекає дитину в діагностичному кабінеті, подивіться разом відео. Поясніть чому важливо виконувати інструкції медичного персоналу, лежати не рухаючись. Перед відвідуванням Центру діагностики КТ і МРТ «Лайфскан» в Києві дізнайтеся, чи треба підготуватися до обстеження.

Одягайте дітей в зручний, вільний одяг без металевих кнопок, застібок, прикрас. Приходьте раніше на 15 хвилин, щоб підготуватися. Повністю побачити картину лікарю допоможуть документи, знімки попередніх рентгенограм, УЗД, МРТ – беріть їх з собою.

Що відбувається в КТ-кабінеті

Якщо дитина боїться залишитися в кімнаті один, батькам дозволяють бути поруч. Для захисту від дії радіації родич надягає свинцевий фартух. Дози опромінення невеликі, але небажані на будь-якому терміні вагітності.

Щоб ввести контрастну речовину внутрішньовенно, потрібно зробити укол в руку. Ін’єкція викликає металевий присмак у роті, відчуття тепла, рідко – свербіж, який можна зняти за допомогою медикаментів. Про будь-яку реакцію дитини на контраст, потрібно повідомляти лікарям в майбутньому.

Іноді без наркозу зробити якісну діагностику неможливо. Дослідження малюків може проходити із застосуванням седативних засобів, їх кількість розраховують за вагою. Батькам дозволяють залишитися поруч з дитиною, поки він не засне. Після пробудження медики контролюють стан малюка, дають родичам рекомендації, якщо в цей день потрібно обмежити активність.

Інтерпретація результатів

Найважливіший етап – аналіз зображень кваліфікованим фахівцем. Призначивши КТ легенів дитині лікар отримає покрокові малюнки лімфатичних вузлів, бронхів, зможе впевнено визначити діагноз.

Для уточнення складних моментів доктор може призначити повторне, додаткове дослідження. Пізніше повторюють сканування, щоб оцінити динаміку змін, ефективність терапії. Комп’ютерна томографія для дітей повинна чергуватися з іншими видами тестів: УЗД, МРТ.

Плюси та мінуси

Можливість поставити правильний діагноз перевищує недоліки. Переваги процедури – точність, неінвазивність, безболісність. Один короткий сеанс дає можливість одночасно розглянути м’які тканини, судини, кістки. Поставлений за допомогою комп’ютерної томографії діагноз, може позбавити від необхідності хірургічної біопсії.

КТ дитині у 2 роки вибирають в екстрених випадках, коли швидке виявлення внутрішніх пошкоджень допомагає врятувати життя. Малюнок отримують відразу, в реальному часі. Настільки детальні знімки різних типів тканин можна отримати при звичній рентгенографії.

Імовірність алергії на контрастні речовини з йодом у дітей невисока, а медперсонал готовий надати допомогу в такій ситуації. Ризик отримати ускладнення від анестезії знижує постійний моніторинг стану дитини анестезіологом.

Дитяча томографія в «Лайфскан» дозволить визначити проблему і своєчасно розпочати лікування. Записуйтеся на приймання, телефонуйте, щоб отримати консультацію і відповіді на всі, хвилюючі вас питання.

Lifescan